bierzmowanie1Sakrament bierzmowania przyłącza chrześcijanina do namaszczenia Chrystusa, którego «Bóg namaścił Duchem Świętym» (Dz 10, 38). Namaszczenie to zawarte jest w samym słowie «chrześcijanin», pochodzącym od imienia «Chrystus», będącego greckim tłumaczeniem hebrajskiego pojęcia «mesjasz», które znaczy właśnie «namaszczony». Chrystus jest Mesjaszem, Bożym Pomazańcem.

Dzięki pieczęci Ducha, otrzymanej podczas bierzmowania, chrześcijanin osiąga pełnię swej tożsamości i staje się świadomy swego posłannictwa w Kościele i świecie. «Przed otrzymaniem tej łaski — pisze św. Cyryl Jerozolimski — nie byliście wystarczająco godni tego imienia, lecz byliście niejako w drodze, by stać się chrześcijanami» (Catech. myst., III, 4: PG 33, 1092) [Jan Paweł II – Audiencja generalna].

Wymogi formalne:

Kandydat do Bierzmowania powinien posiadać Dzienniczek Kandydata do Bierzmowania wraz z wszystkimi wpisami. W dzienniczku muszą się znaleźć:

* Spowiedź przynajmniej:

– na rozpoczęcie roku szkolnego;

– w Adwencie;

– w Wielkim Poście;

– przed Bierzmowaniem

* Ponadto udział w:

– nabożeństwach różańcowych – przynajmniej 3 razy;

– rekolekcjach wielkopostnych;

– Triduum Paschalnym;

– nabożeństwach drogi krzyżowej – przynajmniej 3 razy.

Uczniowie powinni umieć odpowiadać na pytania z Katechizmu Bierzmowanych (wpisujemy w wyszukiwarce hasło: pytania do bierzmowania katechizm i pojawi się strona www.wigry.kuria.elk.pl), Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Sekwencję do Ducha Świętego oraz znać życiorys swojego patrona z Bierzmowania.

Na świadka Bierzmowania należy wybrać jednego z rodziców bądź chrzestnego lub chrzestną. Świadek bierzmowania powinien być człowiekiem wierzącym i praktykującym.

Jeśli kandydat był ochrzczony w innej parafii, wówczas jest zobowiązany do dostarczenia swojego aktu chrztu do końca ferii zimowych.

Warunki dopuszczenia do sakramentu bierzmowania są następujące:

a) regularne uczestniczenie we Mszy świętej w niedziele i święta;

b) obecność na spotkaniach formacyjnych.

c) regularne uczęszczanie na katechezę szkolną i pozytywna opinia katechety;

f) dojrzałość duchowa kandydata;

g) właściwe zachowanie w szkole i kościele podczas Eucharystii oraz spotkań formacyjnych;

h) kultura osobista kandydata.

Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna przed Bierzmowaniem odbędzie się 2 lutego (sobota) o godz. 10.00 Obecność obowiązkowa!

Termin Bierzmowania:

25 maja 2013 o godz. 18.00 podczas wizytacji kanonicznej Ks. Bpa Jana Tyrawy.