20 NIEDZIELA ZWYKŁA

1. „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny…. odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia”. W ten radosny Magnificat – hymn uwielbienie – wyśpiewany przez nas we wtorek – składany Bogu przez Maryję za wielkie rzeczy, wpisuje się nasze uwielbienie Boga w Trójcy Świętej Jedynego, któremu oddajemy cześć, chwałę i składamy podziękowanie.
Dziękuję Ks. Biskupowi – naszemu Bydgoskiemu Ordynariuszowi – za przyjęcie zaproszenia do przybycia do małych Przyłęk, mimo uroczystości ogólnodiecezjalnych z okazji Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i modlitewnych manewrów z żołnierzami w dzisiejsze Święto Wojska Polskiego. Dziękuję za przewodniczenie naszej modlitwie, odprawienie sumy odpustowej i poświęcenia dzwonu.
Głęboko wierzę, że Matka Boża Wniebowzięta, która w znaku tej świątyni otula każdego z nas, nie tylko sprawia, że kościół przez wiele lat stojący niejako na uboczu rozwijających się aglomeracji, wielkich i prężnych ośrodków duszpasterskich, staje się rozpoznawalny na mapie Diecezji Bydgoskiej ale przede wszystkim utwierdza nas w przekonaniu, że Matka prowadzi nas pewną drogą do Domu naszego Ojca w niebie.
Za dar modlitwy dziękuję kapłanom przybyłym z dekanatu Białe Błota. Z nieukrywaną radością witam ks. Edwarda Wasilewskiego, nowego proboszcza parafii Dobrego Pasterza. Serdecznie dziękuję za obecność i modlitwę ks. Bogusławowi Konieczce proboszczowi parafii św. Józefa z Bydgoszczy.
Słowa wdzięczności kierują do ministrantów, lektorów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. za liturgiczną asystę. Bardzo dziękuję naszemu Parafialnemu Chórowi Assumpta, który pod dyrekcją Pani Małgorzaty i przy współpracy z naszym profesjonalnym organistą panem Andrzejem, uczynił naszą odpustową modlitwę uwielbienia jeszcze piękniejszą.
Dziękuję za dary ołtarza Panu Maciejowi Kulpie – Wójtowi Gminy Białe Błota i Panu Wojciechowi Oskwarkowi – Wójtowi Gminy Nowa Wieś Wielka. Przedstawicielom Stowarzyszenia Kościół naszym Domem i Rady Ekonomicznej, którzy również brali udział w procesji z darami, składam z serca płynące podziękowanie za niepojęte zaangażowanie dzięki któremu tak wiele wspólnie dokonaliśmy.
Jestem bardzo wdzięczny za dar modlitwy Żywemu Różańcowi i za wielki wkład – jak to się kiedyś mówiło – w dzieło upiększania naszej świątyni. Dziękuję za śliczną kompozycję kwiatową młodej części żywego Różańca na ręce Ani, która całe serce z kuzynką Joanną włożyły w to, co widzieliśmy i podziwialiśmy. Za dbanie o bieliznę ołtarzową i liturgiczną dziękuję Paniom Urszuli i Marii.
Słowa uznania i podziękowania wyrażam parafiance Jadwidze, która przez 1,5 miesiąca przygotowywała dekorację miniaturki kościoła i symboli eucharystycznych. Dzięki za te dzieła, które na wystawie dożynkowej z pewnością otrzymałyby najwyższą notę.
Równie serdeczniej dziękuję wszystkim osobom, które pod przewodnictwem pani Elżbiety uporządkowały teren wokół kościoła, a Wiesiowi za wyposażenie pomieszczenia sanitarnego przy kotłowni. Kościelnemu Łukaszowi dziękuję za czuwanie i troskę o naszą świątynię.
Moi drodzy pozwólcie, że jeszcze podziękuję firmom uczestniczącym w budowie wieży i wszystkiego, co jest z nią związane: firmie pana Siewko, która do 4, 5m budowała wieżę, formie Pana Tomaszewskiego za wybudowanie jej do końca, firmie Pana Stachowskiego za wewnętrzne tynki, Firmie TLC za wykonanie schodów, firmie Pana Żabczyńskiego za instalacje elektryczne, firmie naszych niezawodnych stolarzy Szynków za wykonanie okien, firmie Pana Augustyna za nagłośnienie i firmie Oska za wieńczący działo 2,5 metrowy krzyż. Wielkie dzięki i nich Bóg Wam Błogosławi.
Kochani po obejrzeniu filmu z narodzin dzwonu św. Rity w Przemyślu niech ona sam „powie” nam jakie jest jego zadanie:
Dzwonię na chwałę Boga i Maryi Wniebowziętej, zwołuję na modlitwę, budzę sumienia, wzywam do nawrócenia i pokuty, napełniam wiarą, nadzieją i miłością, obwieszczam Boże Błogosławieństwo żyjącym, łaskawy sąd i szczęśliwe przebywanie w niebie umarłym.
Ponadto, po jednej stronie umieszczono wizerunek św. Rity ze znanym nam napisem JEŻELI WIERZYCIE W BOGA, TO NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH, a na inskrypcji po drugiej stronie znajduje się datownik:
Powołano mnie do życia w 100. rocznicę Objawień Fatimskich, kiedy Namiestnikiem Chrystusowym na Stolicy Piotrowej był Papież Franciszek, Ordynariuszem Diecezji Bydgoskiej Biskup Jan Tyrawa, Proboszczem Ks. Zdzisław Lahutta.
Ufundowały mnie rodziny K.O.D. czyli pierwsze litery ich nazwisk. Ten skrót z uwagi na prośbę darczyńców o anonimowość został przeze mnie przetłumaczony jako Katolicy Oddani Dziełu. Mogę też na koniec podsumować, że tutaj w Przyłękach wszyscy jesteśmy KOD–em czyli Katolikami Oddanymi Dziełu, które tworzymy na chwałę Boga i Matki Bożej Wniebowziętej.
Z uwagi na powstałe okoliczności natury techniczno-organizacyjnno-projektowe ale też dlatego, żeby nacieszyć się obecnością Rity stojącej przy figurce Matki Bożej, pragnę poinformować, że wstawimy ją na dzwonnicę na Boże Narodzenie, a może się zdarzyć, że dopiero na Wielkanoc.

2. Po modlitewno-sakramentalnej części Odpustu, pragnę słowa wdzięczności skierować do wszystkich zaangażowanych w przygotowanie Przyłęckiej Biesiady „Sami swoi”. Na początku zabrał głos pan Andrzej Wybrański, któremu dziękuję za przypomnienie „Cud nad Wisłą” i z tej okazji delegacja Parafialnej Rady Duszpasterskiej złożyła wiązankę kwiatów przy Maryi Niepokalanej. Pai Monice Przybylskiej naszej niezawodnej konferansjerce, dziękuję za ciekawe poprowadzenie naszego biesiadnego spotkania.
Jako Wasz proboszcz składam wszystkim zaangażowanym najserdeczniejsze podziękowanie ze szczególnym uwzględnieniem dobroczyńców dzisiaj nazywanych sponsorami. Dziękuję poszczególnym instytucjom i firmom: DABROWENT PAŃSTWA DĄBROWSKICH, OSKA PAŃSTWA KASPROWICZ I OSKWAREK, SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO, HURTOWNI „CYTRUS” PAŃSTWA NOWAKOWSKICH, FIRMIE „OSTROMECKO” PANA BOKIEJA.
Za pyszne i wspaniałe przyłęckie kulinaria, ciasto, smalec, ogórki i kiełbaski z grilla wszystkim osobom, które od wielu lat wkładają całe swoje serce w ich przygotowanie
i rozprowadzenie. Zapamiętamy też wspaniały i energetyzujący występ zespołu Toma – Art, który sprawił, że świetnie się bawiliśmy. Pamiętajmy, że BOŻA RODZINA ZAWSZE RAZEM SIĘ TRZYMA.

Za wpłaty dokonane w tym tygodniu na wieżę, z wpisem do Złotej Księgi Ofiarodawców, dziękuję Państwu: Turzyńskim, Wójcik, Staneckim, Ziółkowskim i Walasek. Niech Pan Bóg błogosławi wszystkich darczyńców i darzy zdrowiem. Bóg zapłać!

3. Kochani skoro jestem w tej formule podziękowania, to jeszcze jestem zobowiązany przekazać wszystkim wielkie dzięki za złożone dary rodzinie, która na wskutek burz
i nawałnic straciła dach. Przekazałem poszkodowanym i sąsiadom, którzy zaangażowali się w naprawę szkód 4 tyś zł. Jestem z Was dumny!

4. Caritas Diecezji Bydgoskiej wzorem lat ubiegłych kontynuuje akcję „Z uśmiechem do szkoły” pomagającą dzieciom z rodzin potrzebujących w zakupie wyprawek szkolnych. Cegiełki Caritas o nominale 1, 2 i 5 zł. można nabywać przy stoliku z czasopismami.

5. W imieniu sołtysa zachęcam dzisiaj do oddania krwi w godzinach od 9.00 – 14.00 w autokarze na parkingu przy kościele.

6. Nabywajmy „Przewodnik Katolicki” i zamawiajmy intencje mszalne.

7. Wszystkich zaangażowanych w przygotowanie naszej Uroczystości Odpustowej i Przyłęckiej Biesiady, jak również Sympatyków i Dobroczyńców naszego kościoła oraz przybyłych Gości niech błogosławi Bóg i obficie darzy łaskami, by zgodnie z Jego wolą przeżyć rozpoczynający się tydzień. Niech Bóg nam błogosławi.

 

19 NIEDZIELA ZWYKŁA

 

1. Na nasze Parafialne Uroczystości Odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zapraszam w najbliższy wtorek 15 sierpnia. Ks. Bp Jan Tyrawa odprawi sumę odpustową z kazaniem o godz. 15.00 oraz poświęci dzwon św. Rity i miedziany dach wieży zwieńczonym 2,5 metrowym krzyżem. Bardzo proszę, abyśmy na Mszę św. i poświęcenie ziół i kwiatów przynieśli ze sobą przynajmniej po jednej róży. Po wspólnej modlitwie zapraszam na naszą Przyłęcką Biesiadę „Sami swoi” na boisko przy szkole od godz. 18.00. Kochani wiemy, że wspólnie możemy więcej, dlatego w tym wyjątkowym dniu BĄDŹMY RAZEM, by wielbić Boga prze Maryję i cieszyć się – podczas wspólnej zabawy – tym, co udało się nam zrealizować w tym roku przy rozbudowie naszej świątyni.
Do Sakramentu Pokuty można przystąpić w przeddzień odpustu od godz. 17.00 – 19.00.
Instrukcja Liturgiczna dla służby Ołtarza, którą poprowadzą szafarze odbędzie się także jutro o godz. 18.00. Zapraszam Lektorów i ministrantów.

2. Bardzo proszę, abyśmy jutro pomogli Panu Góreckiemu w ustawieniu stołów, które zostały już przywiezione i byłbym bardzo wdzięczny parafianom za podkoszenie trawy na starym cmentarzu „na górce”.

3. Za wpłaty dokonane w tym tygodniu na wieżę, z wpisem do Złotej Księgi Ofiarodawców, dziękuję Państwu: Bielińskim, Stępińskim, Kasierskim, Szukalskim, Wolskim, Morawskim, Gruczoł, Wiśniewskim, Malatyńskim, Szmaglińskim Niech Pan Bóg błogosławi wszystkich darczyńców i darzy zdrowiem. Bóg zapłać!

4. Biuro parafialne podczas wakacji czynne w piątek po wieczornej Mszy św. czyli po 18.30.

5. Kochani jesteśmy świadkami nawałnic, które nie tylko wyrządzają szkodę w naszych domostwach ale też zagrażają naszemu życiu i zdrowiu. Wyrażamy serdeczne współczucie rodzicom dzieci, które zginęły podczas obozu harcerskiego w Suszku. Modlimy się za wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku gwałtownych burz i chcemy przyjść z pomocą materialną jednej z naszych rodzin, która zmaga się z zawalonym dachem. Proszę, abyśmy wsparli tą inicjatywę ofiarami złożonymi do puszki po Mszy św. Za zrozumienie bardzo serdecznie dziękuję.

6. Pielgrzymka Maksymilianowska odbędzie się jutro. Wyjście z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 16.00 i planowane dojście na Mszę św. do kościoła św. Maksymiliana Kolbego na Osowej Górze.

7. Wspólnocie Parafialnej, Solenizantom i Jubilatom, Dobroczyńcom, przybyłym Gościom i Sympatykom naszego kościoła życzę Błogosławionego tygodnia i pogłębionego uwielbienia Boga przez Maryję Wniebowziętą. Niech Pan Jezus Syn chwalebnej Matki błogosławi nam i darzy nas wszelkimi łaskami.

8. Miłosierdziu Bożemu polecamy tragicznie zmarłego Wojciech Zmiendaka, którego pochowaliśmy w miniony piątek na naszym parafialnym cmentarzu. Wieczny Odpoczynek Racz mu dać Panie.

 

18 NIEDZIELA ZWYKŁA

 

1. Uroczystości Odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia, będą składały się z dwóch części: MODLITEWNEJ – Sumy Odpustowej sprawowanej przez ks. bpa Jana Tyrawę o godz. 15.00 z poświęceniem dzwonu św. Rity i BIESIADNEJ „Sami swoi” – czyli wspólnego śpiewania piosenek biesiadnych przy ognisku z konsumpcją kiełbasek i naszych przyłęckich wypieków od godz. 18.00. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszam do udziału w tym historycznym wydarzeniu jakim będzie poświęcenie dzwonu czyli „serca”, które zacznie bić w naszej parafialnej rodzinie, wyznaczając jej rytm życia doczesnego, modlitewnego i sakramentalnego.

2. Z wielką radością pragnę poinformować, że nasi niezawodni stolarze panowie Wiktor i Leon Szynka wykonali i profesjonalnie zamontowali okna dzwonnicy, za co im najserdeczniej dziękuję. Niech Bóg darzy ich szczególnymi łaskami, zdrowiem i wieloma zamówieniami od klientów, którzy niech będą zadowoleni z ich usług stolarskich tak, jak ks. proboszcz. Dotarł też stelaż, na którym zostanie zamontowany dzwon, będący już w drodze do Przyłęk. Pierwsi parafianie mogli już wejść po nowych schodach na górę wieży i mówią, że wrażenie jest piękne. Darczyńców schodów niech Bóg błogosławi i obdarza obfitością łask potrzebnych w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym. W tym miejscu pragnę podziękować za podjęcie obiadem – w poszczególne dni – pracowników montujących wspomniane schody, rodzinom Kiełczyńskich, Kocikowskich i Szynków.
Kochani! na wspomnienie św. Jana Marii Vianney’a /4 sierpnia/ dotarł też do nas – z wielkim zaangażowaniem i precyzyjnie wykonany – monumentalny krzyż, który zwieńczy przygotowywany dach dzwonnicy. To kolejny dar od Boga, który daje natchnienia dobrym, życzliwym i bezinteresownym dobroczyńcom. Do przeniesienia naszego krzyża potrzebnych jest przynajmniej czterech silnych mężczyzn i ten solidnie wykonany znak naszej wiary /ustawiony tymczasowo po prawej stronie świątyni/, będzie wskazywał wszystkim, że w tym znaku zwyciężamy i przekonujemy się za św. Ritą, że jeżeli wierzymy w Boga, to nie ma rzeczy niemożliwych. Za wpłaty dokonane w tym tygodniu na wieżę, z wpisem do Złotej Księgi Ofiarodawców, dziękuję Panu Tadeuszowi Kurasowi, Państwu Kiełczyńskim, Roszińskim, Magdziarz, Górniak, Gontarskim,, Jasudowicz, Hermelin i Sajewicz. Niech Pan Bóg błogosławi wszystkich darczyńców i darzy zdrowiem. Bóg zapłać!

3. Biuro parafialne podczas wakacji czynne w piątek po wieczornej Mszy św. czyli po 18.30.

4. Zapowiedzi przedślubne:
Agata Dunal, stanu wolnego, ul. Mostowa 7 Przyłęki.
Piotr Bucholc, stanu wolnego, ul. Kamieniecka 3/2 Marki k. Warszawy.

Zaborowska Anna, stanu wolnego, ul. Ujejskiego 52/6 Bydgoszcz.
Karol Hinc, stanu wolnego, ul. Biała 9 Przyłęki.

5. Wspólnocie Parafialnej, Gościom, Jubilatom, Solenizantom, jak również Sympatykom i Dobroczyńcom naszego kościoła dziękuję za życzliwość, serdeczność i życzę udanego, spokojnego i zgodnie z wolą Bożą przeżywanego tygodnia.

ks. proboszcz Zdzisław Lahutta