KOMUNIKATY DUSZPASTERSKIE

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

1. Dzisiaj przeżywamy Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Ofiary złożone do puszki przekażemy na dokończenie budowy szkoły w Czadzie, gdzie pracuje misjonarz ks. Jakub Szałek z naszej diecezji.

2. Katecheza dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. odbędzie się dzisiaj po Mszy św. o godz. 11.00.

3. Kandydaci do Bierzmowania spotkają się w przyszłą niedzielę 24 marca po Mszy św. o godz. 19.00.

4. W Wielkim Poście zachęcam do licznego udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w każdy piątek o godz. 17.30 i Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 18.30. Proszę, aby osoby planujące uczestnictwo we Mszy św. o godz. 19.00 przybyły na 18.45, aby wysłuchać kazania o świadkach męki Pana Jezusa.

5. Zgodnie z tradycją liczącą niespełna 10 lat – z okazji Uroczystości św. Józefa, która przypada w najbliższy wtorek 19 marca – nasza parafia organizuje pomoc klaryskom, siostrom klauzorowym, które modlą się w dzień i w nocy w kaplicy wieczystej adoracji przy ul. Gdańskiej. Siostry pamiętają też o naszej parafii dlatego w dowód wdzięczności – jak każdego roku – udaję się do domu zakonnego we wtorek rano z darami naszych serc. Gdyby osoby chętne chciały włączyć się i ofiarować jakieś dary np. środki piorące, owoce, nabiał, soki, pieczywo, wędlinę itp. to proszę je dostarczać jutro przez cały dzień do plebanii. Wszystkim ofiarodawcom już teraz w imieniu sióstr składam serdeczne Bóg zapłać. Poproszę siostry, aby intensywnie modliły się o utworzenie w naszej parafii Bractwa św. Józefa, które byłoby męską częścią Żywego Różańca. Do chętnych mężczyzn dołączyliby parafianie niosący Obraz Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej i powstałaby piękna wspólnota korzystająca z bogactwa duchowości św. Józefa Opiekuna świętej Rodziny.

6. Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Bydgoskiej zaprasza na trzydniowe spotkania z duchowością św. Józefa w dniach od 17-19 marca o godz. 18.00 w parafii św. Józefa w Bydgoszczy.

7. Przypominam, że z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej odbędzie się bezpłatne badanie z poradami stomatologicznymi w najbliższy wtorek 19 marca w godzinach od 15.00 do 18.00 w gabinetach Alfa-Med w Białych Błotach przy ul. Feniksa 3. Serdecznie zachęcam do skorzystania z tych badań.

8. Mieszkańcom ul. Rolnej i Ogniskowej bardzo dziękuję za posprzątanie naszej świątyni i w tym tygodniu proszę o to mieszkańców ul. Jasnej.

9. Zachęcam do zamawiania intencji mszalnych i do nabywania „Przewodnika Katolickiego”.

10. Wszystkim Parafianom, przybyłym Gościom i Sympatykom naszego kościoła życzę zdrowia, błogosławionego i spokojnego tygodnia, wytrwania w postanowieniach wielkopostnych oraz czułej opieki Matki Bożej Bolesnej.

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

1. Środą Popielcową rozpoczął się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, który jest czasem przygotowania – przez modlitwę, umartwienia i postanowienia – do Pachy Chrystusa. Zachęcam do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej w piątki o godz. 17.30 i Gorzkich Żali w niedziele o godz. 18.30. Kazania pasyjne w tym roku wygłosi ks. Waldemar Krawczak. Serdecznie zapraszam do wspólnego śpiewu pieśni pasyjnych i do rozważania Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa.

2. Dzieci przygotowujące się do przyjęcia I Komunii św. zapraszam z rodzicami – na kolejne spotkanie – w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00.

3. Za nami jedno z NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ RELIGIJNYCH nie tylko trwającego Roku Jubileuszu 10 – lecia przywrócenia parafii w Przyłękach ale całej historii naszej parafii, która została powołana do istnienie w 1924, po wybudowaniu w 1915 roku świątyni przez nas rozbudowywanej. NAWIEDZENIE KOPII CUDOWNEGO OBRAZU JASNOGÓRSKIEGO dla naszej parafii było czasem spotkania z MATKĄ, przed którą trwaliśmy na modlitwie adoracyjnej przez całą noc. Dziękuję za tak liczne gromadzenie się w naszej świątyni o każdej porze dnia i nocy. Dziękuję rekolekcjoniście ks. Janowi Dobosiewiczowi, który przez cały tydzień prowadził Ewangelizacyjne Misje, ks. Bp Janowi Tyrawie za przewodniczenie Mszy św. Nawiedzenia i za wygłoszone Słowo Boże, kapłanom za udział w koncelebrowanej Mszy św.: ks. prałatowi Przemysławowi Książkowi – ekonomowi Diecezji Bydgoskiej, ks. dziekanowi Ireneuszowi Kalaczyńskiemu, sąsiadom ks. prob. Wiesławowi Pałuczakowi i ks. prob Wojciechowi Szukalskiemu oraz ks. Sławomirowi Brewczyńskiemu. Dziękuję kapłanom, którzy przybyli na wspólny posiłek ks. prob. Edwardowi Wasilewskiemu, ks. prob. Krzysztofowi Danowskiemu o. paulinowi Krzysztofowi kierowcy samochodu-kaplicy. Pragnę podziękować kapłanom, którzy koncelebrowali „Maryjną Pasterkę” o 24.00 w intencji nowych powołań; ks. Sławomirowi Cierniakowi za przewodniczenie i wygłoszenie Bożego Słowa, ks. Janowi Dobosiewiczowi, ks. Sławomirowi Brewczyńskiemu i ks. Waldemarowi Krawczakowi.
Dziękuję motocyklistom, którzy pilotowali przyjazd Obrazu. Dziękuję liturgicznej służbie ołtarza – ministrantom, lektorom, szafarzom. Trzem zmianom – po 4 parafian – dziękuję za niesienie Obrazu. Z pewnością był to wielki zaszczyt i wielkie przeżycie, którego nie zapomni się do końca życia. Żywemu Różańcowi za towarzyszenie sztandarowi naszej Patronki. Delegacjom rodziców, młodzieży i dzieci dziękuję za piękne słowa powitania naszej Matki i Królowej. Dziękuję prowadzącym śpiewy; panu organiście, scholi, młodzieżowemu zespołowi i chórowi.
Dziękuję za projekt i wykonanie tematycznych banerów wskazujących na niebo, do którego zmierzamy z Matką Bożą. Dziękuję za przygotowanie podstawy pod obraz, pulpit, za śliczną kompozycję z białych 220 róż, za zrobione girlandy, za chorągiewki i flagi za ich powieszenie na drodze z centrum Przyłęk do naszej świątyni – 700 metrów chorągiewek i 100 flag średnich oraz 8 dużych, które miały przypominać żagle na przyłęckim statku, który płynie do portu zbawienia. Dziękuję za posprzątanie terenu przy świątyni, za podłączenie nagłośnienia na zewnątrz kościoła i za smaczne posiłki przygotowane dla zaproszonych gości.
Dziękuję za udział we Mszach św. dla chorych i z udziałem dzieci naszej szkoły. Zuchom za pełnienie honorowej straży. Klasie III za procesję z sercami podczas ofiarowania darów. Panu katechecie dziękuję za włączenie się w przygotowania szkoły do Nawiedzenia. Stowarzyszeniu Kościół naszym Domem dziękuję za piękne słowa podczas Mszy św. pożegnania.
Kochani! wszystkim dziękuję za przeżycie tego, co pozostało w naszych sercach i niech trwa do następnego NAWIEDZENIA. Wielu z nas już go nie doczeka, dlatego w duchu wdzięczności zrodziła się myśl, abyśmy w pieszej pielgrzymce udali się z Przyłęk do Częstochowy. Jak Bóg pozwoli i Matka Boża będzie chciała, to w 10 dni zdobędziemy Jasną Górę startując 21 lipca, po włączeniu się do XV Pieszej Pielgrzymki Bydgoskiej. Jeżeli spotkam się z poparciem tej inicjatywy i znajdą się osoby chętne, by wspólnie pielgrzymować na Jasną Górę Zwycięstwa, to pójdziemy, by podziękować za Dar Matki i budowanej przez nas – od 10 lat – wspólnoty parafialnej. Zapisy przyjmuję od dzisiaj. Na pielgrzymkę może iść każdy – dzieci, dorośli, „starszy czy młodszy, chłopak czy dziewczyna” jak śpiewamy w pieśni, bo wszyscy pielgrzymi to jedna rodzina. Treningi obywać się będą w każdą sobotę po zbiórce ministrantów czyli od godz. 12.00 do 13.00. Serdecznie zapraszam bez względu na rodzaj pogody.

4. Wraz z parafią z Brzozy organizujemy autokarową pielgrzymkę śladami Poznańskiej Piątki w 20. rocz. beatyfikacji, w dniach od 7-9 czerwca 2019. Wyjedziemy do Poznania, Drezna i do Lądu nad Wartą. Koszt 590 zł od osoby. Zapisy w zakrystii po Mszy św. bądź w godzinach urzędowania biura parafialnego. Serdecznie zapraszam.

5. Z okazji przypadającego 20 marca Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej – ustanowionego przez Światową Federację Dentystyczną (FDI) – i organizowanej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego ogólnopolskiej kampanii „Polska mówi aaa”, dotyczącej negatywnego wpływu nadmiernego spożycia cukru na występowanie choroby próchnicowej i innych chorób przewlekłych oraz profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jamy ustnej, twarzy i szyi, zapraszamy we wtorek 19 marca w godzinach od 15.00 do 18.00 do Gabinetów Stomatologicznych Alfa-Med w Białych Błotach przy ul. Feniksa 3, na bezpłatne badanie i poradę stomatologiczną. Kochani to bardzo ważna sprawa i warto z tych badań skorzystać.

6. Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach informuje, że zapisy dzieci do klasy I trwają do 11.03, natomiast do „zerówki” 19.03. 2019. Karty zapisu można pobrać na stronie internetowej szkoły lub w sekretariacie szkoły.

7. Mieszkańcom ul. Zachodniej dziękuję za posprzątanie naszej świątyni i w tym tygodniu proszę o to mieszkańców ulicy Rolnej i Ogniskowej.

8. Zachęcam do nabywania i lektury Przewodnika Katolickiego.

9. Całej Wspólnocie Parafialnej, przybyłym Gościom i Sympatykom naszego kościoła, Solenizantom i Jubilatom dziękuję za wspólnie przeżyty, niezapomniany czas Nawiedzenia naszej Matki i Królowej i prośmy, aby pomagała nam czynić to, co nam mówi Jej Syn, który za nas cierpiał rany…

 

ks. prob. Zdzisław Lahutta