Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu niech będzie chwała i cześć, i uwielbienie za Jego obecność pośród nas w Sakramencie Eucharystii i we wspólnocie modlitwy i pokornej wiary, której Przewodniczką pewną do nieba jest nasza Matka i Królowa. Włączamy się w Jej radosny hymn Magnificat dziękując za wielkie rzeczy, jakie Bóg nam uczynił, za dary, które wdzięcznym i szczerym sercem przyjmujemy.
W imieniu całej wspólnoty parafialnej dziękuję za dar obecności i modlitwy, za sprawowaną Sumę Odpustową ks. kanonikowi Tadeuszowi Lesińskiemu – dziekanowi szubińskiemu, który bez wahania zgodził się przewodniczyć naszej Uroczystości. Z ks. Tadeuszem – w tym samym roku – przyjęliśmy święcenia kapłańskie i do dzisiaj – jako rocznikowi koledzy – wspominamy razem zdawane egzaminy filozoficzno-teologiczne. Ks. Tadeusz często podkreśla, że musiał mnie słuchać podczas egzaminów, bo alfabetycznie był za mną ale obecnie funkcjami i godnościami kościelnymi jest przede mną. Przypomniał mi też dzisiaj, że jako praktykant 30 lat temu, głosił w naszym kościele kazanie. Tadziu wielkie dzięki za to, że jesteś nie tylko teraz, ale odwiedzasz mnie i pytasz, jak postępują prace przy rozbudowie naszej świątyni.
Do końca z parafiankami, które codziennie przychodzą na Mszę św. wierzyliśmy i gorąco się modliliśmy o powrót do zdrowia ks. pułkownika Tadeusza Łukaszczyka, któremu dziękuję za dar Bożego Słowa, za ukazanie nam przedziwnego działania Matki Bożej Zwycięskiej podczas „cudu nad Wisłą”, za podzielenie się świadectwem wiary. Ks. Tadeuszu historia zatacza koło i dziękuję Bogu, że stanąłeś na mojej drodze życia w parafii Wniebowzięcia NMP w Mroczy, w której pociągnąłeś do Chrystusa wielu młodych wtedy ludzi. Ks. Tadeuszu zawsze byłeś i pozostaniesz – z pewnością nie tylko dla mnie – kapłanem z wielkimi pasjami, aspiracjami na nieprzeciętym poziomie intelektualnym i swobodą mówienia i pisania o tym, co ważne i na nowo odkrywane. Dzisiaj płk w stanie spoczynku, a wcześniej kapelan uczelni wojskowych, autor artykułów naukowych z pedagogiki i etyki oraz siedmiu książek (m. in. WIERNOŚĆ ZAGROŻONA, którą czyta się jednym tchem i ROZMOWY GÓRECKICH DĘBÓW). Proboszcz parafii wojskowej w Chełmnie n/Wisłą, w Legnicy i Morągu na Warmii. Notariusz Sądu Biskupiego i autor ostatnio wydanej książki o Słudze Bożym kard. S. Wyszyńskim, którą można nabyć po wyjściu z kościoła. Ks. Tadeuszu dziękuję bardzo, że jesteś z nami i dajesz radę, choć znamy Twój ciężki krzyż choroby. Zapewniamy Cię o naszej modlitwie.
Dziękuję za dar modlitwy wszystkim kapłanom dekanatu Białe Błota, sąsiadom: ks. Wojciechowi Szukalskiemu z Brzozy i  ks. Bogusławowi Konieczce z Bydgoszczy.
Słowa wdzięczności kieruję do ministrantów, lektorów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. za liturgiczną asystę, a dziewczynkom za sypanie kwiatków Panu Jezusowi. Serdecznie dziękuję Matkom Żywego Różańca za towarzyszenie obrazu św. Rodzinny podczas Eucharystycznej Procesji. Parafianom Andrzejowi Wybrańskiemu i Jerzemu Kacprzakowi za pomoc w niesieniu Najświętszego Sakramentu w nowej monstrancji i radnemu Krzysztofowi Kocikowskiemu, który w towarzystwie Barbary i Mileny niósł sztandar Wniebowziętej i Królowej Różańca świętego. Bardzo dziękuję organiście Andrzejowi Nawrockiemu i duetowi wokalno-instrumentalnemu Dominice i Łukaszowi Sylwetrzakom za akompaniament muzyczny.
Jestem wdzięczny za dar modlitwy Żywemu Różańcowi i za wielki wkład – jak to się kiedyś mówiło – w dzieło upiększania naszej świątyni. Dziękuję za śliczną kompozycję kwiatową młodej części Żywego Różańca na ręce Pani Annie Lewickiej, która całe serce z kuzynką Joanną Kiełczyńską i Anetą Gruczoł włożyły w to, co widzimy i podziwiamy. Za dbanie o bieliznę ołtarzową i liturgiczną dziękuję Pani Urszuli Szynce. Słowa uznania i podziękowania wyrażam parafiance Pani Jadwidze Lau, która przez wiele dni przygotowywała słoneczniki i dopasowała je do zrobionych wcześniej miniaturek starego kościółka i symboli eucharystycznych przy chrzcielnicy. Nie mniej dziękuję wszystkim osobom, które pod przewodnictwem Pani Elżbiety Kiełczyńskiej umyły okna świątyni, a rodzinie Państwa Majchrzaków dziękuję za drzewko do Alei Parafialnej. Dziękuję Parafianom Antoniemu, Janowi i Grzegorzowi za przeniesienie krzeseł na teren kościoła.
Modlitewna I część TRYPTYKU MARYJNEGO skierowana do naszej duszy i życia wewnętrznego, która niech wyda dobre owoce w naszej codzienności i w świadectwie chrześcijańskim, dobiega końca.
Zapraszam na II część – Koncert zatytułowany Pytasz mnie z udziałem zaproszonych artystów przez Stowarzyszenie Kościół naszym Domem. Koncert rozpocznie się o godz. 17.30 w naszej świątyni z repertuarem specjalnie przygotowanym na naszą Uroczystość.
Po Koncercie III cześć Tryptyku – Piknik czyli coś dla ciała, gdzie gospodarzem będzie również Stowarzyszenie Kościół naszym Domem. Kawa, napoje, kiełbaski i mięso z grilla, wojskowa grochówka, placki i owoce ofiarowane przez dobroczyńców, prezentacje i występy grupy rekonstrukcyjnej umilą nam oczekiwanie na losowanie nagrody głównej – dużego 50 cal telewizora ofiarowanego przez Rodzinę Państwa Wybrańskich. III część Tryptyku poprowadzi – jak zwykle ciekawie i brawurowo – Pani Monika Przybylska. Zanim pójdziemy na wspólny posiłek – my kapłani do plebanii, a wszyscy do swoich domów, by po krótkim odpoczynku wrócić do naszej świątyni i posłuchać na żywo słowa dla ducha, proszę teraz Księdza „sumistę” o poświęcenie przyniesionych wianków ziół i kwiatów, natomiast delegację Rady Ekonomicznej i Stowarzyszenia Kościół naszym Domem, proszę o złożenie wiązanki kwiatów przy figurze Niepokalanej.

Wszystkim za wszystko dziękuję, za modlitwę uwielbienia składaną Bogu Wszechmogącemu przez naszą Matkę i Królową Wniebowziętą.