Tymi słowami zaproszonych gości przywitał ks. Proboszcz Zdzisław Lahutta:

 

Noworoczny Koncert Kolęd Śpiewajmy wszyscy wraz Przyłęki 2017 odbywa się we wspólnocie parafialnej, w której czujemy się jak w rodzinie, a w świątyni jak w domu. Jako Gospodarz miejsca chciałbym wszystkich bardzo serdecznie powitać i wskazać na szczególną okoliczność, którą jest Dzień Babci i Dziadka tego wyjątkowego wydarzenia nazwanego przeze mnie ucztą duchowo-artystyczną. Z nieukrywaną radością i wdzięcznością dedykujemy naszym kochanym seniorom – mam nadzieję – to miłe i pełne artystycznych uniesień spotkanie, które chociaż na chwilę przeniesie nas do tych pięknych Bożonarodzeniowych chwil, kiedy dzieliliśmy się opłatkiem, miłością, życzeniami z wielkim wzruszeniem dziękując za waszą mądrą obecność, szczerą troskę o przekazanie następnym pokoleniom miłości do Boga i bliźniego. To jest fundament, na którym chcemy budować kształt naszej wspólnej przyszłości.  Tego uczyliście nas od najmłodszych lat i za to chcemy Wam dzisiaj podziękować.

Zmarłym babciom i dziadkom wypraszamy Boże miłosierdzie i udział we wspólnocie zbawionych w domu naszego Ojca, do którego wszyscy zmierzamy.

Kochani, w takich chwilach kiedy mam zaszczyt powitać wszystkich uczestników Noworocznego Koncertu Kolęd; muzyków, artystów, dyrygentów, chórzystów i nas słuchających przypomina się myśl Johana Wolfganga Goethego: Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź, tam dobre serca mają. Źli ludzie wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają… Tutaj w Przyłękach i w okolicznych miejscowościach ludzie wrażliwe serca mają i bardzo uważnie słuchają, a kiedy trzeba pięknie śpiewają…. Zapraszam do zasłuchania i wspólnego śpiewu pięknych kolęd.

Podczas koncertu wystąpiły:

Camerata

Zespół wokalny skupia dziewczęta z bydgoskich gimnazjów i liceów. Pracuje w bydgoskim Pałacu Młodzieży. Ostatnie osiągnięcia to Grand Prix na wojewódzkim konkursie kolęd w Białych Błotach. Repertuar  chóru obejmuje muzykę filmową, religijną i świecką, kompozytorów polskich i obcych. Zespół śpiewa dla m. Bydgoszczy i okolic.

Chór prowadzi  p. Iwona Szubarga.

Zespół zaśpiewał: Wśród nocnej ciszy, Brzmią Aniołów cudne pienia, Do szopy hej pasterze.

 

Chór parafii bł. Michała Kozala

Chór istnieje od roku 2006 i powstał dzięki staraniom obecnego proboszcza ks. Tadeusz Putza. Skupia parafian i nie tylko w wieku od 15 lat, którzy chcą poprzez śpiew chwalić Pana Boga. Pierwszym dyrygentem (obecnie także współpracującym z chórem) była Pani Anna Golz. Od roku 2008 działa pod batutą organisty parafialnego p. Łukasza Malinowskiego. Głównym celem istnienia chóru jest uświetnianie liturgii parafialnej. Brał udział w przeglądach organizowanych przez parafię Łochowo, Przyłęki, a także w ogólnopolskim przeglądzie kolęd w Chełmnie.

Najważniejszym wyzwaniem i jednocześnie wydarzeniem w życiu chóru (do którego przygotowania trwały prawie dwa lata) była oprawa muzyczna liturgii konsekracji kościoła parafialnego, która odbyła się w październiku ubiegłego roku. Nadmienić trzeba, że chór wraz z chórem parafii św. Królowej Jadwigi w Bydgoszczy oraz orkiestrą muzyków  bydgoskich i solistów  Opery Nova wykonał takie dzieła jak Msza Koronacyjna W.A. Mozarta, Chorał J.S. Bacha czy Panis Angelicus C. Franca.

Usłyszeliśmy: Ach ubogi żłobie, Bracia patrzcie jeno, Narodził się Jezus Chrystus, Lulajże Jezuniu, Pójdźmy wszyscy,

 

Zespół Pieśni Dawnej FRESCA VOCE

Działa w Młodzieżowym Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy od września 1998 roku. Od początku kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest p. Michalina Spychalska. Śpiewa w nim młodzież szkół podstawowych
i ponadpodstawowych z Fordonu.

Repertuar zespołu to przede wszystkim muzyka wokalna średniowiecza, renesansu i baroku kompozytorów polskich i obcych, ale także innych epok,  po utwory współczesne. Zespół ma w swoim repertuarze także pieśni patriotyczne.

Od początku Zespół FRESCA VOCE wpisał się w nurt życia muzycznego Bydgoszczy, regionu i kraju, przez udział w koncertach, konkursach, projektach i festiwalach zajmując czołowe miejsca.

W ubiegłym roku Zespół uczestniczył w:

  • II Wielkopolski Festiwal Pieśni Religijnych „Ofiaruję Tobie” – Morzewo 2016 – Brązowe Pasmo
  • II Warszawski Międzynarodowy Festiwal Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej- Warszawa 2016 – Brązowy Dyplom

 

Zespół Pieśni Dawnej FRESCA VOCE koncertuje i  uświetnia  wiele uroczystości świeckich i kościelnych w Bydgoszczy i poza granicami miasta: m.in. w Warszawie, Krakowie, Inowrocławiu, Chojnicach, Chełmnie, Kaliszu, Grudziądzu, Rumii, Osiu, Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy, Toruniu, Bytowie…       a także za granicami Polski, np.: w Pradze i w Kragujewcu. Od listopada 2000 roku zespół należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddz. Bydgoszcz i bierze czynny udział w koncertach i przeglądach organizowanych przez Związek.

Zespół zaśpiewał: Riu, riu, chiu, W żłobie leży, Zaśnij Dziecino, Zaśpiewam Jezuskowi, Ding, Dong, merilly on high

 

Chór św.Grzegorza

Chór św. Grzegorza reaktywował się w parafii św. Antoniego w Bydgoszczy w 2014 roku.  Swoją działalnością zespół kontynuuje bogate tradycje założonego w 1924 roku „Kółka śpiewaczego Czyżkówko”, z którego wywodzi się chór Arion, późniejszy chór Filharmonii Pomorskiej. Obecnie Chór uświetnia uroczystości kościelne w parafii oraz śpiewa regularnie na Mszach Świętych w niedzielę. Uczestniczy również w życiu chóralnym Bydgoszczy.  Dyrygentem i inicjatorem powstania zespołu jest Paweł Pawłowicz, organista parafii św. Antoniego z Padwy.

W wykonaniu chóru usłyszeliśmy następujące kolędy: Nuż my Krześcijani, Cicha noc, W ubogiej stajence, Joy to the world

 

Assumpta

Początki naszego chóru sięgają 2010 roku. Jesteśmy młodym zespołem, który łączy wspólna pasja śpiewania.

Misją naszego chóru jest przede wszystkim służba polegającą na ożywianiu i ubogacaniu śpiewu podczas Świętej Liturgii Kościoła. Naszą posługą pragniemy pomagać w budowaniu duchowej więzi z Bogiem, a także między sobą nawzajem w naszej parafialnej wspólnocie. Opiekunem duchowym jest ks. Zdzisław Lahutta, proboszcz naszej parafii, a dyrygentem p. Iwona Szubarga.

Pełni wiary we własne możliwości, występujemy w różnych miejscowościach wykonując muzykę religijną. W naszym repertuarze ważne miejsce zajmują kolędy i pastorałki, które staramy się prezentować na różnych przeglądach odbywających się w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W każdym naszym występie znajdujemy bardzo dużo radości, a spontaniczne reakcje i oklaski słuchaczy są dla nas najmilszą nagrodą.

Chór zaprezentował: Adeste Fideles, Wesołą nowinę, Nuż my krześcijani, Gore Gwiazda